Obecnie nie ma czegoś takiego jak typowy agregat prądotwórczy, bo te sprzęty produkują nie tylko marki uznane, ale też i te, które pojawiły się na rynku kilka lat temu. Wiele znaczy też i to, że te sprzęty mają zróżnicowaną wydajność, czyli te najmniejsze produkują 0,7 KWH, a te większe 2,5 KWH. Natomiast te największe wytwarza się na specjalne zamówienie, czyli mogą mieć w praktyce niemal dowolną wydajność i koła, czyli być przyczepami. Jeszcze większe maszyny tego rodzaju są opcją stacjonarną i produkują energię elektryczną dla zakładów przemysłowych, w których przypadku produkcja energii elektrycznej nie może zostać wstrzymaną i to nawet wtedy dostawca energii elektrycznej chwilowo zawodzi. Zakłady produkcyjne muszą być zabezpieczonymi na tego typu ewentualność, po to by nie przynieść strat.
Te bardziej typowe agregaty prądotwórcze.
Najczęściej używane agregaty prądotwórcze to te ważące blisko kilkadziesiąt kilogramów. Składające się z prądnicy i niewielkiego silnika benzynowego, czyli takiego jaki montuje się w typowych prowadzanych kosiarkach. Tego typu maszynę w niemal dowolne miejsce może przenieść dwóch robotników, a jej eksploatacja jest tanią, bo leje się do niej tylko paliwo i wymienia olej. Rozsądnie eksploatowana i markowa to opcja na jakieś kilkanaście lub niemal dwadzieścia lat. Dlatego tego sprzętu używają firmy budowlane tam, gdzie jeszcze nie doprowadzono elektryki, czyli na samym początku budowy w miejscu oddalonym od najbliższego budynku. Właśnie tam trzeba zasilić niewielką stacjonarną betoniarkę i niekiedy także szlifierkę kontową, czyli maszyny, które bez energii elektrycznej nie zadziałają, a dociąganie prądu kablem o długości ponad trzystu metrów to nie zawsze dobry pomysł, bo taki kabel może uszkodzić samochód lub jakaś maszyna rolnicza i w tym właśnie tkwi problem z kablami, a taki dość lekki agregat prądotwórczy ma zbiornik na benzynę o pojemności piętnastu litrów i co najistotniejsze spala on niewiele benzyny, dlatego używa się tego typu maszyn w wielu miejscach.
Jak nabyć agregat prądotwórczy?
Nabycie tego taniego i wolno zużywającego się agregatu prądotwórczego to dość trudna sprawa, bo w ostatnich latach przybyło firm produkujących tanie kosy spalinowe i łańcuchowe pilarki spalinowe. Maszyny te podobnie jak agregaty prądotwórcze produkuje się na dalekim wschodzie, bo wiele firm z Europy tam przenosi produkcję ze względu na koszty. Problem natomiast tkwi też i w tym, że także i tam produkuje się nędznej jakości sprzęty nie markowe, które imitują markowe. Dlatego trzeba się orientować w sieci i nie zamawiać czegoś, co jest najtańsze, bo jakość w przypadku takiego najtańszego agregatu może być mizerną, a blogi istniejące na portalach społecznościowych to bardzo dobre poradniki, jeśli chodzi o marki narzędzi spalinowych. Te blogi prowadzą ludzie weryfikujący rynek tych sprzętów i to regularnie. Dlatego właśnie ich porady można uznać za wybitnie cenne, a na dokładkę blogi te są też pełnymi komentarzy ludzi, którzy posiadają konkretne agregaty od wielu lat, a w tych komentarzach tacy właściciele piszą o najczęściej pojawiających się usterkach i sposobach na ich naprawienie.