Ciekawe

Dla kogo ważny jest SDR?

921Views

Dla większości ludzi skrót SDR nic ma większego znaczenia. Nawet nie zastanawia się nad tym, czym jest i kiedy się go używa. Ale każdy, kto pracuje w branży transportowej lub w spedycji, doskonale wie, czym on jest. Wie, że jest to skrót, który pochodzi z języka angielskiego i jego rozwinięcie to special drawing rights. W Polsce SDR jest stosowany, a rozwinięcie tego skrótu to specjalne prawo ciągnienia. No dobrze, ale co on oznacza, co określa i kiedy jest przydatny?

Odpowiedzialność cywilna przewoźnika

Jak już wiadomo, SDR jest szczególnie ważny dla przewoźników. Zwłaszcza tych działających na rynkach międzynarodowych. Co ważne, SDR określa, jaki jest limit odpowiedzialności przewoźnika międzynarodowego za 1 kg ładunku. I limit ten jest ściśle określony i wynosi 8.33 SDR. I w teorii wszystko jest oczywiste. Można założyć, że w większości przypadków, limit ten jest obowiązujący. Że przewoźnik międzynarodowy zawsze powinien odpowiadać do ściśle określonej kwoty, i nie można jej przekroczyć. Oczywiście wszyscy przewoźnicy wiedzą, że tak nie zawsze jest. Powodem tego stanu jest to, że od tej zasady istnieje wiele wyjątków. Wyjątków, które stanowią materiał na zupełnie inny wpis.

Od czego zależy kurs SDR?

Ok, wiemy mniej więcej, czym jest SDR, ale na tym etapie nie wiemy, jaki jest jego przelicznik, jaki SDR kurs stosuje się przy przeliczaniu. Bo tak naprawdę 1 SDR nie mówi wiele, podobnie jak 8,33 SDR. Nie wiadomo na pierwszy rzut oka, ile to będzie w złotówkach.

Tutaj dochodzimy do ważnej sprawy. SDR ma swój kurs i jest on dokładnie określony. Można śledzić jego zmiany np. w tabeli średnich kursów walut NBP. Gdzie znajduje się na ostatniej pozycji. W momencie pisania tego artykułu, kurs SDR wynosił dokładnie 5,96 zł. Czyli 1 SDR wart był właśnie tyle. Zatem 8.33 SDR po przeliczeniu na złotówki, według tego kursu, to 49,65 zł. Zatem można powiedzieć, że w większości przypadków, odpowiedzialność przewoźnika międzynarodowego nie może być większa niż 49,65 zł za kg ładunku. Jak jednak wspomnieliśmy wcześniej, od tej zasady jest wiele wyjątków.

root_812
the authorroot_812