Technologia

Jak zacząć przygodę z fotografią i robić dobre zdjęcia?

465Views

Fotografia jest jedną z pasji, która nieodmiennie przyciąga osoby poszukujące nowego hobby w życiu. Dlaczego się tak dzieje? Być może dlatego, że rozpoczęcie przygody z fotografią nie wymaga wcale kosztownego wyposażenia – na początek w zdecydowanej większości przypadków wystarczy aparat w telefonie. Ponadto, nowe umiejętności można przekuć w cudowne pamiątki rodzinne, które z przyjemnością będziemy oglądać nawet po wielu latach. Co powinieneś zatem wiedzieć i na co zwrócić uwagę, chcąc zacząć fotografować?

Od czego zacząć fotografowanie?

Jeśli chcesz robić lepsze zdjęcia, przede wszystkim dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi swojego aparatu. Wszystkie parametry (takie jak przysłona, czas naświetlania i wiele innych) na początek mogą wydawać się czarną magią – jednak zrozumienie zależności pomiędzy nimi a efektami finalnymi na zdjęciach nie jest wcale skomplikowane. Jeśli masz wątpliwości, czy poradzisz sobie z początkami samodzielnie, warto rozważyć profesjonalny kurs fotografii. Istnieje bardzo wiele takich szkoleń, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i całkowicie online. Prosto i efektywnie przedstawiają one najważniejsze ustawienia aparatu, co spowoduje, że zaczniesz robić zdjęcia świadomie. Dobrym pomysłem będzie też regularne zaglądanie na blog fotograficzny, gdzie znajdziesz wiele inspiracji, porad, a nawet filmików szkoleniowych odpowiednich dla osób, które dopiero uczą się podstaw fotografii. Nie nastawiaj się także, że pierwsze zdjęcia jakie zrobisz będą idealne – nauka robienia zdjęć, dokładnie tak samo jak każdej nowej umiejętności, wymaga bowiem zaangażowania i wielu ćwiczeń. Nie poddawaj się jednak i rób zdjęcia przy każdej możliwej okazji, a szybko zobaczysz znaczącą różnicę i wzrost własnych umiejętności.

 

Przede wszystkim, zadbaj o kompozycję

Bardzo ważnym elementem, który wpływa na ogólny odbiór zdjęcia, jest kompozycja. Istnieje kilka dość uniwersalnych zasad dotyczących kadrowania i kompozycji, o których warto pamiętać od samego początku nauki podstaw fotografii. Utrwalenie sobie dobrych nawyków już w pierwszym etapie zaprocentuje w przyszłości. Najbardziej znaną zasadą jest tak zwany trójpodział, który polega na podziale kadru za pomocą linii na 3 równe części (wzdłuż obu boków), co w efekcie daje 9 równych prostokątów. W miejsca ich przecięć automatycznie kieruje się wzrok osoby oglądającej zdjęcie, stąd warto kadrować w taki sposób, by najważniejszy element zdjęcia znalazł się właśnie tam. Warto też wykorzystywać inne sposoby na przyciągnięcie wzroku widza, takie jak na przykład linie – rzeki, drogi, drzewa naturalnie budują wrażenie głębi i kierują wzrok w głąb obrazu. Inna zasada, o której często zapominają początkujący fotografowie, mówi o pozostawieniu nieco wolnej przestrzeni wokół modela czy głównego obiektu na zdjęciu. W zdecydowanej większości przypadków sprawdzi się to o wiele lepiej niż bardzo ciasne, zamknięte kadrowanie.

Jak rozwijać umiejętności fotograficzne?

Rada, która przyniesie najwięcej korzyści jest jednocześnie najprostsza, jak i czasem bardzo trudna – zacznij robić zdjęcia! Kursy fotograficzne czy książki o fotografii są oczywiście bardzo cennym źródłem wiedzy (zwłaszcza czysto technicznej), jednak nie przyniosą one świetnych efektów bez regularnego przekładania teorii na praktykę. Warto wyrobić sobie nawyk jak najczęstszego noszenia aparatu przy sobie. W ten sposób, nawet w trakcie codziennych czynności, może nadarzyć się okazja do wykonania zdjęcia. Warto również oglądać zdjęcia doświadczonych fotografów.

root_812
the authorroot_812