Ciekawe

Co dają uprawnienia żeglarskie?

855Views

Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie do samotnego żeglowania wymagane są odpowiednie patenty. Nikt nie musi się martwić, ponieważ ze spokojem można zapisać się na kurs na patent żeglarski, który pozwoli na uzyskanie poszczególnych uprawnień. 

Kiedy potrzebny jest patent?

Każda osoba, która na polskich wodach ma zamiar prowadzić jacht żaglowy o długości powyżej 7,5 m oraz jacht motorowy o mocy silnika ponad 10 kW, musi posiadać odpowiednie uprawnienia żeglarskie. Patent żeglarski wymagany jest polskimi przepisami prawnymi, a wydawany jest przez Polski Związek Żeglarski lub Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Z tej zasady wyłączone są jachty oraz barki turystyczne o długości poniżej 13 m, mocy silnika poniżej 75 KW, których prędkość ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h. Kto pomoże zdobyć odpowiednie uprawnienia? M.in. Róża Wiatrów, która organizuje szkolenia dla młodzieży, a także dla osób dorosłych.

Żeglarz jachtowy

Aby móc zostać żeglarzem jachtowym należy mieć ukończone 14 lat (jedyny patent, który można pozyskać przed pełnoletnością). Po zdaniu egzaminu będzie można pozwolić sobie na prowadzenia jachtów żaglowych, które mogą być wyposażone w pomocniczy napęd mechaniczny po określonych miejscach. A mianowicie żeglarz będzie mógł je prowadzić na wodach śródlądowych bez ograniczeń, a także po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu. Warto dodać, że w porze dziennej będzie można pozwolić sobie na prowadzenia jachtów o długości kadłuba do 12 m. . Nic więc dziwnego, że tak duża ilość młodych osób chętnie podchodzi do tego, aby przystąpić do egzaminu na wodniaka.

Jachtowy sternik morski

Zanim będzie można zdobyć upragnionego kapitana jachtowego, minie jeszcze chwila. Wpierw trzeba postarać się o sternika, który po pierwsze musi być już osobą pełnoletnią. Kolejnym wymaganiem jest to, że chętna osoba musi uczestniczyć w przynajmniej dwóch rejsach, które łącznie dadzą 200 godzin żeglugi. Wymagania nie są wysokie, a co będzie można pozyskać dzięki temu, że przystąpi i zda się taki egzamin?

Jachtowy sternik morski może, podobnie jak żeglarz jachtowy, może pozwolić sobie na prowadzenie tychże samych jednostek wodnych, tylko że w takich miejscach, jak po wodach śródlądowych (bez żadnych ograniczeń), a także po wodach morskich (jachty, których długość kadłuba wynosi maks. 18 m).

 

Po zdobyciu jachtowego sternika morskiego, będzie można pomyśleć o tym, aby móc przymierzyć się do najważniejszego kapitana jachtowego, który ma bardzo szerokie kompetencje. 

 

root_812
the authorroot_812