Ciekawe

Co należy wiedzieć o udostępnianiu dokumentów w internecie?

940Views

W obecnych czasach często nawiązywana jest współpraca z innymi osobami, które nie są z tego samego miasta. Ba! Nigdy w życiu nie widziały się one w świecie realnym – jedynie online. Część takich osób, w szczególności programiści, powinni poznać pojęcie Gita, GitHuba, co też w znaczący sposób może pomóc ułatwić im pracę.

Biegacze z własnym hostingiem na Github

Github self hosted runners to usługa ciesząca się całkiem sporą popularnością. W swojej ofercie ma ją m.in. 10Clouds. Zanim jednak przyjdzie z niej skorzystać, w pozytywny sposób wpływając na przyszłość swojej firmy, warto zagłębić się w informacje odnoszące się do samego Gita.

Git to narzędzie, które zaliczane jest do grupy open source. Ich cechą główną jest wolność, dzięki czemu nie trzeba się z niczym ograniczać. Zaletą tego jest darmowa, a na dodatek w pełni otwarta, kontrolowana wersja.

GitHub dla Gita

GitHub jest tym, co skupia w sobie Gity. Większą ilość. To platforma, która udostępniana jest do użytku na licencji GNU General Public License w wersji 2. Może wiele osób zaciekawi ten fakt, że jest to platforma udostępniana do użytku komercyjnego. Aczkolwiek, niektóre osoby mogą mieć problem z wykorzystaniem tego narzędzia, jeżeli język programisty nie jest im znany.

Pomoc w Github

Powróćmy więc do sformułowania Github self hosted runners. Co ono dokładnie oznacza? Otóż są to osoby, tzw.biegacze, którzy to są w stanie zapewnić nie tylko większą kontrolę nad sprzętem, ale także nad systemami operacyjnymi i narzędziami programowymi. Przy tej okazji należy wspomnieć, że hostowane programy na serwerze można podzielić na kilka grup. A mianowicie na:

  • wirtualne,
  • w kontenerze,
  • w chmurze,
  • fizyczne. 

Program do rozwoju

Chyba można śmiało powiedzieć, że Github jest taką platformą, która ma służyć do rozwoju firmy. W szczególności teraz, kiedy całość dostępna jest za darmo. Jak sam Nat Friedman, który od października 2018 do listopada 2021 był dyrektorem generalnym GitHub, powiedział:

Myślę o tym, że chcemy, aby każdy programista i zespół na świecie mógł używać GitHub do swojego rozwoju, niezależnie od tego, czy jest to program prywatny, czy publiczny”.

Jak więc widać, chodzi o rozwój, możliwości, jakie daje GitHub, a tych jest całkiem sporo. Pozostaje mieć nadzieję, że cały czas tak będzie, dzięki czemu każdy programista będzie mógł się rozwijać. Niezależnie od tego, czy działa sam dla kogoś, czy też na rzecz danej korporacji. W końcu każda technologia może oznaczać lepszą przyszłość – nie tylko, jeśli chodzi o programy, ale także osoby prywatne. 

 

root_812
the authorroot_812