Dom i Wnętrze

Rodzaje otwierania, aby wybrać okna do domu

555Views

Istnieje wiele rodzajów otworów okiennych, ale ważne jest, aby wybrać odpowiedni, aby zoptymalizować wydajność i zużycie energii w swoim domu. Ogólnie rzecz biorąc, system zamykania „casement” działa znacznie lepiej niż system zamykania „sliding”, ponieważ jest bardziej szczelny.  Czasami chcemy zoptymalizować przestrzeń i potrzebujemy samozamykacza do drzwi przesuwnych, który nie zajmuje tyle miejsca przy otwieraniu drzwi wychodzących np. na taras. Dobrym rozwiązaniem w tego typu przypadkach są zazwyczaj drzwi uchylno-rozwierane, które charakteryzują się większą hermetycznością zamknięcia niż standardowe drzwi przesuwne, choć ich koszt jest również wyższy.

Jak już powiedzieliśmy, jeśli zależy nam na dobrej szczelności, gdzie jest dobra izolacja termiczna i akustyczna, powinniśmy unikać zamknięć przesuwnych, a szukać okien z zamknięciami uchylnymi, rozwieranymi lub nawet obrotowymi.

Z żaluzjami lub bez

Stosowanie żaluzji jest czymś głęboko zakorzenionym w kulturze śródziemnomorskiej, zwłaszcza w Hiszpanii. Jest to system, który pozwala nam regulować ilość światła, jaką chcemy mieć w pomieszczeniu, a także chroni nas przed promieniami słonecznymi.

W ostatnich latach zostały one bardzo ulepszone i zaczęto je stosować jako systemy antykradzieżowe dzięki roletom antywłamaniowym, które są lepsze i bardziej estetyczne od tradycyjnych krat, co jest ważne podczas budowy domu, a o czym pamiętać podczas budowy domu? Zobacz.

To, czy zamontujemy rolety, czy nie, będzie zależało od naszych upodobań i tego, jaki użytek będziemy z nich robić w poszczególnych pomieszczeniach. Na przykład w salonie nie jest to całkowicie konieczne. Musimy wziąć pod uwagę, że przy złym wykonaniu skrzynki okiennej, może ona generować mostek termiczny pomiędzy stroną zewnętrzną a wewnętrzną, powodując złą izolację domu. Nie ma sensu montować bardzo dobrych okien, jeśli system rolet nie jest dobrze wykonany lub jest źle zamontowany.

Jeśli chcemy zamontować roletę, najlepiej zdecydować się na system kompaktowy, gdzie roleta i okno stanowią jedną całość, co gwarantuje optymalny system pod względem hałasu i temperatury. Ważne jest, aby skrzynka rolety była dobrze zaizolowana i musi mieć wodoszczelne uszczelnienie. Wskazane jest również zastosowanie żaluzji z napędem, gdyż system ręczny z taśmą jest zazwyczaj słabym punktem i stanowi pułapkę hałasu, zimna lub ciepła.

Innym rozwiązaniem jest oddzielenie rolety od okna. Możemy wbudować roletę w naszą ścianę pozostawiając wystarczająco dużo miejsca na rolkę rolety i odpowiednią izolację. W ten sposób żaluzja zostanie zintegrowana ze ścianą elewacyjną i będzie całkowicie ukryta.

Rodzaj szkła

 

Szyby to kolejny istotny element przy wyborze okien do domu.

Do tej pory prawie każdy wie, że dobre szkło to szkło podwójne z wydzieloną komorą powietrzną. W krajach Europy Środkowej powszechnie stosuje się potrójne szyby ze względu na warunki pogodowe, które są bardziej surowe niż w Hiszpanii.

Jeśli chcemy, aby nasze okno funkcjonowało optymalnie, musimy umieścić w nim przynajmniej jedną szybę zespoloną z komorą powietrzną pomiędzy nimi. Jeśli chcemy poprawić warunki tego systemu, możemy włączyć do tej komory gaz, np. Argon, który sprawi, że komora będzie jeszcze lepiej izolować. Dodatkowo, jeśli chcemy pójść jeszcze dalej, możemy poprosić, aby element oddzielający szkło, zamiast być metalowy, był wykonany z PCV (jeszcze bardziej zmniejszymy przepuszczalność szkła).

Z drugiej strony ważna jest też orientacja okien, a szyby powinny mieć różne obróbki. Okna wychodzące na południe i północ powinny mieć wysoki współczynnik słoneczny (>50%). Jednak okna wychodzące na wschód i zachód powinny mieć szyby przeciwsłoneczne. Generalnie wszystkie szyby powinny mieć niską emisyjność.

Wreszcie, jeśli okna wychodzą na hałaśliwą ulicę, możemy umieścić między szybami folię akustyczną lub przynajmniej umieścić dwie szyby o różnej grubości, dzięki czemu częstotliwość drgań będzie inna, zapewniając lepszą izolację.

Systemy pasywne

Zdarza się, że niezależnie od tego, jak wiele urządzeń zostanie zamontowanych w oknie, nie wystarcza to do zagwarantowania dobrych warunków komfortu w pomieszczeniach. Dlatego zaleca się konsultację ze specjalistą, który może ocenić systemy pasywne zgodnie z orientacją każdego okna i zaprojektować okapy, pergole lub inne systemy w sposób kontrolowany.

Na koniec warto zaznaczyć, że nie ma sensu wybierać najlepszej stolarki, czy najlepszej szyby, jeśli okno będzie źle zamontowane. Istotne jest, aby okno było dobrze zaizolowane na całym swoim obwodzie i co do zasady okno musi być zlicowane z wewnętrzną izolacją elewacji.

Nie ma wątpliwości, że w luksusowych projektach okien do domów kreatywność architektów jest niewyczerpanym źródłem zuchwałości i oryginalności, wyznaczając trendy z nowymi typami ram, kolorami, teksturami i wymiarami, które zadziwiają każdego.

Ponadto w obecnym kontekście poszukiwania przestrzeni bardziej przyjaznych środowisku – przy jednoczesnym wspieraniu zdrowia i komfortu mieszkańców domu – niektóre dotychczasowe typy luksusowych okien wracają do łask.

root_812
the authorroot_812