Ciekawe

Windykacja z cesją wierzytelności – dlaczego warto?

1.7KViews

Ściąganie należności może okazać się długim i żmudnym procesem, szczególne dla firm, którym brakuje doświadczenia w tego typu działaniach. Kłopoty z nieuczciwymi płatnikami mają również wytrawni gracze rynkowi z długoletnim stażem. Jednym ze skutecznych sposobów na uporanie się z tym wyzwaniem jest windykacja z cesją wierzytelności. Oto cztery argumenty potwierdzające sprawczość tego rozwiązania.

Mniej papierologii

Zlecenie windykacji firmie zewnętrznej ma bardzo wymierne korzyści w postaci ograniczenia procedur i prowadzenia dokumentacji, których wolumen wzrasta wraz z ilością dłużników. Firmy windykacyjne dysponują narzędziami ułatwiającymi kontakt z kontrahentem zalegającym z płatnościami oraz procedowanie i archiwizację kolejnych etapów postępowania. Wyspecjalizowane podmioty windykacyjne oferują obsługę za pośrednictwem dedykowanej platformy internetowej, co ogranicza obieg dokumentów do koniecznego minimum.

Zmiana wierzyciela

Klient firmy windykacyjnej ceduje na nią prawa do wierzytelności na czas trwania umowy pomiędzy stronami. Przedsiębiorstwo ma nadal możliwość kontroli nad sprawą, jednak w praktyce to firma windykacyjna staje się wierzycielem dla dłużnika. Wprowadzenie „do gry” nowego podmiotu, wyspecjalizowanego w odzyskiwaniu należności, zwykle mobilizuje płatnika do polubownego rozwiązania sprawy i szybkiej spłaty zobowiązania.

Presja specjalisty

Scedowanie wierzytelności na firmę specjalizującą się w windykacji to klarowny sygnał wysłany do dłużnika: etap taryfy ulgowej minął. Profesjonalny windykator ma czas, wiedzę i środki, których często brakuje firmom zajmującym się ściąganiem należności okazjonalnie, tylko na własne potrzeby. Dla wielu płatników to koniec grania na czas, mętnych tłumaczeń czy lawirowania pomiędzy kruczkami prawnymi. Statystki pokazują, że cesja wierzytelności na firmę windykacyjną zwiększa szansę na polubowną spłatę zadłużenia. Dodatkowym atutem jest to, że firma windykacyjna ma podpisane umowy z rejestrami dłużników ,np. KRD, BIG, i jako właściciel wierzytelności może dopisać dłużnika do tych baz. Jest to dodatkowy argument przetargowy w negocjacjach z dłużnikiem.

Wsparcie w sądzie

Jeśli stronom nie uda się porozumieć, zwrot należności może przenieść się na drogę sądową. To nowy etap w odzyskiwaniu pieniędzy, w którym firmy zwykle potrzebują pomocy pełnomocnika, najczęściej w postaci radcy prawnego. Współpraca z windykatorem zwalnia z konieczności zatrudniania dodatkowego prawnika.

Zainteresowany skuteczną windykacją? Zapraszamy na https://www.indos.pl/oferta/windykacja/.

root_812
the authorroot_812