Ciekawe

Bezpieczeństwo pasz na wszystkich etapach produkcji

744Views

Pasze to bardzo ważny element łańcucha produkcji i znacznie dalej. Wykorzystywane są one nie tylko przez gospodarstwa rolnicze, ale również przez wielkie koncerny przemysłowe, które na co dzień zajmują się produkcją miksów. Ważne jest, aby w obecnych czasach zwracać uwagę na pasze, które posiadają certyfikat GMP PLUS.

Certyfikaty=bezpieczeństwo

Certyfikat GMP to nic innego, jak dowód na to, że ma się do czynienia z bezpieczną paszą. Tzn. jest on wytwarzana w procesie produkcji, który jest na bieżąco kontrolowany. Dzięki temu można mieć pewność co do tego, że do paszy nie przedostają się żadne zanieczyszczenia. Powstanie GMP PLUS zostało uwarunkowane właśnie tym, że w przeszłości miało się do czynienia z wieloma produktami, które były bardzo złej jakości. Dostawały się do nich różne zanieczyszczenia, na każdym etapie produkcji, co też powodowało w następnych etapach ogromne szkody. Aby uniknąć w przyszłości takich sytuacji, powołano specjalny program, który z poziomu krajowego wyrósł na coś bardziej znaczącego.

Wymiar polityczny oraz handlowy

Odkąd rynki stały się bardziej otwarte, dzięki czemu przedsiębiorstwa zyskały szansę na nawiązanie nowych kontraktów, niektóre aspekty zaczęły mieć jeszcze większe znaczenie. Nie tylko, jeśli chodzi o rosnące zyski, ale także o politykę. W wielu przypadkach mówi się bowiem o zachowaniu dobrych układów politycznych, jakie są wiążące w różnych strefach. Dlatego też postanowiono, że od 1999 roku bezpieczeństwo pasz będzie znajdowało się na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o skalę międzynarodową. Dochodziło bowiem do zbyt wielkiej ilości incydentów, których nie można było w żaden sposób ignorować. Jeżeli zostało zapewnione bezpieczeństwo pasz, można było oczekiwać tego, że sprzedaż będzie odbywała się bez żadnych zastrzeżeń.

Produkcja pasz

To dlatego organizowany jest audyt GMP PLUS, który ma na celu sprawdzenie, czy dana firma produkująca paszę podchodzi do tego nie tylko w sposób racjonalny, ale również zrównoważony i bezpieczny. Każdy z elementów, który wymieniony jest w obowiązujących normach, jest bardzo starannie sprawdzany. M.in. przez takie firmy, jak DJB doradztwo. To właśnie oni należą do jednostek akredytujących. Ich raport końcowy, który zostanie wydany po zakończeniu audytu, może być tym decydującym, czy dana firma otrzyma certyfikację na kolejnych pięć lat (w formie papierowej i elektronicznej, w języku polskim i angielskim), czy też w ogóle nie będzie o tym mowy.

 

root_812
the authorroot_812