Ciekawe

Ubezpieczenie OC – ważne zapisy z ustawy

646Views

Ubezpieczenie OC to ten rodzaj polisy, który regulowany jest ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. Z tą nazwą spotkali się nie tylko właściciele pojazdów mechanicznych, ale także wiele innych osób. OC obowiązuje na wszelkiego rodzaju pojazdy, w tym na ciągnik, motorower i przyczepę oraz pojazdy wolnobieżne.

Ubezpieczenie OC dla auta

Warto zdać sobie sprawę z jednej nadrzędnej kwestii. OC to ten rodzaj ubezpieczenia, który przypisany jest do samochodu, a nie do człowieka. Niezależnie od tego, kto będzie finalnie prowadził dany pojazd mechaniczny, ewentualne odszkodowanie zostanie wypłacone z OC danego samochodu, który jest sprawcą. Ciekawostką o której duża ilość osób nie wie jest to, że na odszkodowanie z OC mogą liczyć nawet takie osoby, które straciły bliską osobę w wypadku na skutek działania innych osób. Może i OC wydaje się dużym wydatkiem, ale dzięki temu, w wielu wypadkach można chronić swoją kieszeń przed zbędnymi wydatkami finansowymi. 

Kiedy można liczyć na wypłatę odszkodowania?

Oto kilka przykładowych sytuacji, kiedy można liczyć na odszkodowanie, jakie gwarantuje ubezpieczenie OC:

  • zderzenie z innym pojazdem,
  • potrącenie pieszego czy też rowerzysty, osoby na skuterze,
  • zderzenie z ogrodzeniem, z budynkiem stojącym przy drodze (np. dom), czy też budynkiem użyteczności publicznej,
  • zderzenie z domowym zwierzęciem,
  • uszkodzenie innego pojazdu lub mienia podczas postoju.

To takie najbardziej klasyczne sytuacje, kiedy można domagać się wypłaty odszkodowania, jakie będzie w stanie zrekompensować straty. 

 

root_812
the authorroot_812